Ren­te­in­for­ma­tion

Konflikten i Mellemøsten har siden starten af marts været den vigtigste faktor bag udviklingen i rente-, valuta- og aktiemarkeder. Der er ikke noget, der tyder på, at det ændrer sig foreløbigt.


De finansielle markeder har nu fokus på de planlagte møder i slutningen af april hos både den amerikanske centralbank (FED) og den europæiske centralbank (ECB). På grund af konflikten i Mellemøsten – og især dens påvirkning af energipriserne – er der opstået større usikkerhed om, hvordan de stigende energipriser vil påvirke cen­tral­ban­ker­nes beslutninger om renter.

Denne usikkerhed kan blandt andet ses i markedets forventninger til FED og ECB. På møderne i april forventes det ikke, at renterne ændres. Der er derimod uenighed om, hvad der vil ske med renterne fremover. Det betyder, at renterne på markederne i USA og eurozonen svinger næsten dagligt. Disse udsving smitter også af på det danske rentemarked.

Lige nu forventer markedet, at FED holder renterne uændret i år, mens ECB kan hæve renterne op til to gange i løbet af 2026. Som nævnt er der dog stor usikkerhed om disse forventninger, blandt andet på grund af udviklingen i Mellemøsten.

Også i Danmark er der en afsmittende usikkerhed om ren­te­ud­vik­lin­gen. Forventningen er dog fortsat, at forskellen mellem Na­tio­nal­ban­kens rente og ECBs rente – som i øjeblikket er 0,40 procentpoint – vil blive fastholdt, hvis ECB ændrer sine renter.

Disclaimer

Til rentegraferne anvendes 3M CIBOR- og swaprenter baseret i DKK. Swaprenter i DKK er de markedsmæssigt mest likvide og anvendte renter i det danske rentemarked. Swaprenterne med et tillæg eller et fradrag er grundlaget for fastsættelsen af renten på fastforrentede lån i KommuneKredit.

Rentegraferne viser udviklingen i hhv. 3M CIBOR- og DKK-renteswaps med fast rente. En renteswap med fast rente er en aftale mellem to parter, hvor man udveksler CIBOR-rente med fast rente over en given tidshorisont over 1 år. Renteswaps er meget likvide og er almindeligt anvendt i det danske rentemarked.

CIBOR-renter og swaprenter – med et tillæg eller fradrag – er grundlaget for pris­fast­sæt­tel­se af KKcibor- og KKfast-lån i KommuneKredit.

Vil du vide mere?

Kontakt ad­mi­ni­stre­ren­de direktør, Jens Lundager.

Kontakt os

Vil du høre mere om mulighederne for at finansiere lokale projekter eller investeringer, er du velkommen til at kontakte vores kundeafdeling.

Vores telefoner er åbne

Mandag til torsdag
09:00 – 16:00
Fredag
09:00 – 14:00